Kurs
Kurs 30 högskolepoäng • MRSG21
Har du läst grundkurs i mänskliga rättigheter har du nu möjlighet att ytterligare fördjupa dig i ämnet.
Vi belyser mänskliga rättigheter utifrån två teman som är intimt förknippade med varandra, diskriminering och våld.
Vi tittar närmre på och diskuterar frågeställningar som:
Vad är diskriminering?
Principen om likabehandling diskuteras med ett fokus på svensk och internationell diskrimineringslagstiftning. Vi belyser olika teoretiska perspektiv på diskriminering, olika diskrimineringsgrunder och relationen dem emellan.
Vad är ansvarsutkrävande?
Vi tittar närmre på internationella överenskommelser och grundläggande idéer om gemensam säkerhet och legitima beslutsprocesser. Olika forum för juridiskt ansvarsutkrävande introduceras och problematiseras, liksom olika föreställningar om säkerhet och statssanktionerat våld.
Genom en fallstudie fördjupar vi oss i förhållandet mellan folkmordsbrott och brott mot mänskligheten.
Hur kan ett komplext fenomen som mänskliga rättigheter studeras vetenskapligt?
Den frågan diskuterar vi på sista delen av kursen då vi även studerar för fältet relevanta forskningsmetoder. Du kommer att träna upp dina metodologiska färdigheter genom att planera och genomföra mindre projekt, individuellt och i grupp.
Kurstillfälle:
vårterminen 2019
Studiesätt:
heltid,
dagtid
Kursperiod:
2019-01-21 – 2019-06-09
Anmälningskod:
LU-59511
Behörighet:
Grundläggande samt Mänskliga rättigheter: Introduktionskurs 1-30 hp (MRSG11)
Introduktionsmöte: Måndagen den 21 januari kl. 10.15 – 12.00 i LUX:B336
Lärare:
Dan-Erik Andersson,
Malin Arvidsson,
Olof Beckman,
Lina Sturfelt
Information om ingående delar
- Diskriminering och likabehandling , 10 hp
- Våld och ansvarsutkrävande , 10 hp
- Mänskliga rättligheter och vetenskapliga arbetsmetoder , 10 hp